10 projektów z Raspberry Pi Zero

Zakup Raspberry Pi Zero graniczy niemal z cudem – na stronach Farnella – jednego z dystrybutorów – towar wyprzedany.  Moduł Raspberry Pi Zero sprzedaje się na bieżąco w tempie jakim jest produkowany. 

raspberry-pi-zero-komputer

Przypomnijmy zatem czym jest ta magiczna, maleńka płytka.

Największy wyróżnikiem jest nie tylko cena (tylko 5 $), ale też ekstremalnie miniaturowe wymiary, które wynoszą zaledwie 65 x 30 x 5 mm. Co można otrzymać w tej cenie? Sercem Pi Zero jest procesor Broadcom BCM2835 o częstotliwości taktowania równej 1 GHz. Jest on o 40% szybszy niż model używany w pierwszym Raspberry Pi. Współpracuje on także z 512 MB pamięci RAM.

Komputer wyposażono również w slot na karty microSD, wyjście miniHDMI obsługujące rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli przy płynności 60 klatek na sekundę oraz dwa porty microUSB służące do doprowadzania danych i energii. Pi Zero oczywiście jest kompatybilne z poprzednimi wersjami Raspberry Pi i może uruchamiać najpopularniejsze aplikacje, takie jak Scratch, Minecraft oraz Sonic Pi.

 

Jeżeli już jesteście szczęściarzami i udało się Wam już nabyć swój mikrokomputer i szukacie inspiracji Raspberry Foundation przygotowała przegląd najciekawszych ich zdaniem projektów, zrealizowanych z wykorzystaniem Raspberry Pi Zero.

Zestawienie 10 projektów z wykorzystaniem Raspberry Pi Zero

1. Na pierwszym miejscu w zestawieniu jest muzyczna cewka Tesli autorstwa ProfExtreme. Odtwarza ona pliki MIDI wykorzystując w tym celu wyładowania elektryczne – uwaga na wysokie napięcie!

2. Na drugim miejscu układ AirPlay oparty o Raspberry Pi Zero. Wykorzystuje on pHAT DAC od Pimoroni oraz Shairport, co pozwala na strumieniowanie muzyki do głośników znajdujących się w dowolnym miejscu domu. Dodatkowo Kirby przygotował fenomenalny wideoporadnik jak złożyć takie urządzenie w domu.

3. Matt “Circuitbeard” Brailsford, zdobywca trzeciego miejsca – wykorzystał pomysł Frederick Vandenboscha doczepienia huba USB do RPi Zero i zintegrował takowe urządzenie z Zero w jednej obudowie. Nie są one na sprzedaż, ale autor dostarcza instrukcję jak można wykonać taką obudowę z komercyjnie dostępnych elementów.

Raspberry Pi Zero

4. Frederick Vandenbosch nie poprzestał na integrowaniu huba USB z Zero, stworzył także ten prześliczny wyświetlacz. W załączonym filmie można zobaczyć, jak go skonstruował

5. Duże grono osób instaluje na Raspberry Pi Zero Retropie, umożliwiające uruchamianie starych gier komputerowych. Naprawdę zdeterminowani konstruktorzy umieszczają nawet Zero w obudowach po GameBoyach czy w retro konsolach do gier. Najciekawszym przykładem realizacji takiego projektu jest wykonany przez W3ace kontroler zbudowany z Zero i wydrukowanej obudowy do kontrolera konsoli NES – popularnego Pegasusa. Integracja obudowy z modułem Zero jest bardzo elegancka, dlatego warto zainteresować się tym projektem:

Raspberry Pi Zero 1

6. Wyświetlacze, które wyświetlają słowa są niezwykle przyjemnymi dla oka projektami. Poniższy przykład skonstruowany został przez Dave Saula z wykorzystaniem modułu Raspberry Pi Zero. Niestety nie opisał on w pełni swojej konstrukcji. Na szczęście jest masa podobnych projektów, na których można się inspirować i wzorować.

Raspberry Pi Zero 2

7. Andrew Mulholland oprogramował Pi Zero tak, aby było ono urządzeniem USB, dzięki czemu można podłączyć je do komputera i programować z jego poziomu. Nie wygląda tak bajecznie, jak grająca cewka Tesli, ale stanowczo jest dużo bardziej użyteczne.

Raspberry Pi Zero 3

8. Les Pounder wyposażył robota zabawkę w moduł Raspberry Pi do sterowania.

9. Kolejny przedstawiony projekt jest nielegalny w szeregu krajów, gdzie nie można nadawać w pasmie FM, ale i tak warto obejrzeć tą realizację. Przed próbą uruchamiania tego urządzenia we własnym domu trzeba koniecznie upewnić się, jak wygląda nasze prawo w tym zakresie. Ci którzy mogą nadawać na pewno zainteresują się zaprezentowanym poniżej nadajnikiem radiowym opartym o Raspberry Pi Zero.

10. Na ostatnim miejscu: projekt stworzony został przez zespół z ModMyPi. Na swojej stronie przedstawiają oni jak zasilić Raspberry Pi Zero z baterii AA – to bardzo użyteczna sprawa, dla osób realizujących projekty z zakresu elektroniki ubieralnej tzw. wearable electronics.

Raspberry Pi Zero 4

Oczywiście jest to tylko subiektywna lista projektów przygotowana przez Raspberry Fundation. Macie lepsze pomysły – zapraszamy do komentowania.

 

Źródło: https://www.raspberrypi.org/blog/pi-zero-projects/

Share this Post :

Comments are closed.