AMD wprowadza swój pierwszy 64-bitowy serwerowy procesor ARM

Premiera procesora AMD Opteron™ A1100 SoC to szczególny dzień w branży centrów danych bazujących na 64-bitowej architekturze ARM

Firma AMD wykonała dziś milowy krok w kierunku zapewnienia większego wyboru oraz zwiększenia innowacyjności na gruncie centrów danych i oficjalnie wprowadziła na rynek procesor AMD Opteron™ A1100 w formie SoC (System-on-Chip), który wcześniej był określany nazwą „Seattle”. Wraz z partnerami oferującymi sprzęt i oprogramowanie firma AMD znacząco dziś skraca czas potrzebny do wdrożenia systemów ARM® i jednocześnie zwiększa wsparcie dla ekosystemu ARM w centrach danych.

Procesor AMD Opteron™ A1100 SoC

Procesor AMD Opteron™ A1100 SoC

– Zbliża się moment przełomowy dla ekosystemu ARM w centrach danych, a wprowadzenie wydajnego procesora AMD to kolejne istotne wydarzenie dla klientów szukających rozwiązania ARM. Konwergencja rozwiązań sieciowych, serwerowych i tych służących przechowywaniu danych, to katalizator dla rozwoju branży. Klienci mają od teraz dostęp do 64-bitowych procesorów ARM od producenta układów scalonych, który jako jedyny ma też liczone w dekadach doświadczenie w dostarczaniu profesjonalnych produktów korporacyjnych i wbudowanych – powiedział Scott Aylor, wiceprezes i główny menedżer w dziale Enterprise Solutions firmy AMD.

– AMD Opteron A1100 zwiększa możliwość wyboru w zakresie skalowalnych rozwiązań dla infrastruktury sieciowej i centrów danych. AMD wnosi na rynek serwerów i systemów wbudowanych znakomitą wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu ich 64-bitowy procesor ARM to imponujące połączenie wydajności i energooszczędności odpowiadające zdywersyfikowanym potrzebom i rodzajom zadań obliczeniowych – powiedział Lakshmi Mandyam, dyrektor w dziale systemów i ekosystemów serwerowych w firmie ARM.

Procesory AMD Opteron A1100 SoC to pierwsza platforma AMD, jaka bazuje na 64-bitowych rdzeniach ARM Cortex-A57. Wykorzystanie tych rdzeni w połączeniu z szybkimi podsystemami sieciowymi, łącznościowymi oraz energooszczędnością czyni z procesorów AMD Opteron Serii A1100 znakomitą podstawę dla zbalansowanych kosztowo (TCO) systemów odpowiedzialnych za przechowywanie danych, obsługę stron internetowych oraz zadania sieciowe.

Specyfikacja procesorów AMD Opteron Serii A1100 SoC:

  • Do 8 rdzeni ARM Cortex-A57 z 4 MB współdzielonej pamięci poziomu 2 (L2) i 8 MB współdzielonej pamięci poziomu 3 (L3)
  • 2-kanałowy kontroler pamięci DDR3/DDR4 obsługujący moduły do 1866 MHz i ECC
  • Podwójny interfejs sieciowy Ethernet 10 Gb
  • Obsługa 8 linii PCI-Express® 3 generacji
  • 14 portów SATA 3

Procesor AMD Opteron A1100 SoC napędza systemy klasy korporacyjnej firmy SoftIron, jej system dla deweloperów Overdrive3000, a także nadchodzącą linię rozwiązań typu Software Defined Storage, która wykorzysta bogaty zestaw funkcji tego procesora.

– Sekretem procesorów AMD Opteron A1100 SoC są nie tylko rdzenie, ale wszystko, co jest dookoła nich. Jeśli korzystasz z aplikacji, która musi szybko przenosić duże ilości danych, to je pokochasz – powiedział Norman Fraser, dyrektor generalny SoftIron

Firma AMD współpracuje ponadto z Silver Lining Solutions (SLS), aby zintegrować interfejs SLS w innowacyjnych i zwartych konstrukcjach serwerowych z procesorami AMD Opteron Serii A1100, których głównymi zadaniami byłoby strumieniowanie, obsługa stron internetowych oraz zadania związanie z przechowywaniem danych w chmurze i hiperskalowalnych centrach danych. Na SLS Fabric Interconnect składa się cechujący się niskimi opóźnieniami, energooszczędny 60-gigabitowy interfejs przełącznikowy, który jest dostępny w formie karty rozszerzeń podłączanej przez PCI Express® lub jako samodzielny układ ASIC do zastosowania w nietypowych rozwiązaniach serwerowych.

„Jesteśmy bardzo podekscytowani możliwością współpracy z AMD przy wprowadzaniu na rynek efektywnych energetycznie systemów komputerowych. Połączenie wydajnych procesorów AMD Opteron A1100 z naszym unikalnym interfejsem pomoże obniżyć koszty oraz wymagania energetyczne hiperskalowalnych systemów komputerowych – powiedział Dr. Ping-Kank Hsiung, Dyrektor Zarządzający w Silver Lining Systems.

Poza wprowadzeniem innowacyjnego produktu firma AMD miała znaczący wpływ na rozwój ekosystemu 64-bitowego oprogramowania dla architektury ARM, co ma i będzie miało fundamentalne znaczenie dla każdego nowego procesora. Firma blisko współpracowania z liderami na rynku korporacyjnych rozwiązań Linux®, takimi jak Red Hat i SUSE, w celu odpowiedniego przygotowania wsparcia dla systemów operacyjnych i aplikacji.

– Firmy Red Hat i AMD podzielają wizję tworzenia otwartego i ustandaryzowanego ekosystemu oprogramowania dla wysoce konwergentnych urządzeń bazujących na 64-bitowej architekturze ARM. Firma AMD, jako jeden z pierwszych uczestników programu Red Hat ARM Partner Early Access Program miała kluczowy wkład w testowanie i przenoszenie wiodącej na świecie platformy Linux dla przedsiębiorstw na 64-bitową architekturę ARM. Pojawienie się procesora AMD Opteron A1100 SoC to kamień milowy dla branży zainteresowanej rozwojem konwergentnej infrastruktury dla systemów przechowywania danych, sieciowych oraz obliczeniowych – powiedział Ranga Rangachari, wiceprezes i główny menedżer w dziale Storage w firmie Red Hat.

Procesor AMD Opteron A1100 SoC był rozwijany wraz z partnerami technologicznymi i klientami przez kilka kwartałów i jest dziś dostępny w ilościach masowych.

Źródło: AMD

Share this Post :

Comments are closed.