Nadchodzą grafenowe baterie

Będzie ładować się 10 do 20 razy szybciej od powszechnie używanych dziś baterii litowo-jonowych, jakie spotykamy m.in. w smarftonach czy laptopach. A to nie jedyna jedyna przewaga batergii grafenowej, jaką pokazano na targach w Chinach.

Nadchodzi prawdziwy przełom w sposobie zasilania nowoczesnych urządzeń

grafen

Grafen to materiał zbudowany z pojedynczej warstwy atomów węgla ułożonych w sieć heksagonalną. Jest ponad 100-krotnie mocniejszy i 6-krotnie lżejszy od stali, ma wyjątkowe właściwości elektryczne i nie przepuszcza gazów. Nad właściwościami grafenu zachwycają się naukowcy, a biznes wpada na coraz więcej zastosowań dla niego.

Grafenowe baterie to zupełna nowość – i tu zaskoczyli Chińczycy, pokazując w Pekinie pierwsze tego typu urządzenie o nazwie G-King. Zastosowanie grafenu pozwoliło uzyskać prawdziwie imponujące wyniki: pełne ładowanie baterii zajmuje 13-15 minut, czyli 10-20 razy mniej niż w przypadku standardowych baterii litowo-jonowych, które obecnie napędzają większość urządzeń mobilnych.

Bateria z grafenu ma o wiele większą żywotność – wytrzymuje ok. 3500 cyklów ładowania. Warto też zaznaczyć, że grafen jest niezwykle lekkim materiałem, zatem jeśli technologia upowszechni się, możemy spodziewać się spadku wagi wielu elektronicznych gadżetów.

Share this Post :

Comments are closed.