Nowe technologie produkcji i automatyzacji zmienią procesy technologiczne w wielu branżach

Frost & Sullivan identyfikuje dziesięć głównych technologii, dzięki którym dokona się znacząca zmiana w procesach produkcji i automatyzacji

procesor

Nowe technologie produkcji i automatyzacji, o zastosowaniach zarówno przemysłowych, jak i komercyjnych, zwiększają swoje zastosowanie, zwłaszcza w branży kosmicznej, przemysłowej, motoryzacyjnej i w sektorze opieki zdrowotnej. Chociaż największą popularnością wciąż cieszą się techniki bardziej efektywne pod względem ekonomicznym, które oferują dobry zwrot z inwestycji, to coraz większą uwagę poświęca się procesom, które redukują czas produkcji oraz zużycie energii.

Według nowej analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, pt.: „Kluczowe technologie w zaawansowanych procesach produkcji i automatyzacji 2015”, wynika, iż technologie dysponujące potencjałem zrewolucjonizowania praktyk przemysłowych to:

  • druk 3D
  • technologie łączenia wielu materiałów
  • produkcja kompozytów
  • mikroprodukcja
  • nanoprodukcja
  • ALD (osadzanie warstw atomowych)
  • produkcja cyfrowa
  • zaawansowane roboty
  • zaawansowana litografia
  • lewitacja magnetyczna

Innowacje będą skupiać się zwłaszcza na procesach łączenia wielu materiałów, zmniejszania masy i obniżania emisji.

Dodatkowe informacje dotyczące niniejszego badania są dostępne pod adresem: http://bit.ly/1jNVW3t

„Konwergencja wraz z Internetem Rzeczy przybliża produkcję cyfrową do etapu komercjalizacji, a przecież produkcja cyfrowa już teraz określana jest mianem przyszłości produkcji” – stwierdza Jithendranath Rabindranath, analityk działu TechVision w firmie Frost & Sullivan. „Druk 3D również zyska powszechną akceptację w szeregu zastosowań.”

Jednak większość nowych technologii produkcyjnych musi spełniać wymogi różnych norm i przepisów opracowanych przez agencje rządowe na całym świecie, co jest kosztownym zadaniem. Potrzeba dostosowania tych technologii do produkcji masowej oraz długich czasów produkcji to kolejne przeszkody, opóźniające przyjęcie innowacyjnych rozwiązań.

„Na drodze do szerokiego wdrożenia tych technologii stoi również brak pieniędzy i dotacji” –  dodaje Rabindranath. „Napływ środków z agencji rządowych, takich jak NASA, departament obrony czy departament energetyki, będzie mieć krytyczne znaczenie w kwestii przyjęcia tych technologii na dużą skalę i zredefiniowaniu procesu wdrożenia dla nowej generacji produkcji i automatyzacji.”

Share this Post :

Comments are closed.